“Chronicle” rozpoczęło serię podcastów na temat przyszłości wyższej edukacji. Pierwszy odcinek poświęcony jest Khan Academy – edukacyjnej platformy online założonej przez Sal Khan. Dziesięć lat temu Khan nagrał swoje pierwsze video, zainspirowane nauczaniem matematyki swojego kuzyna. Historia Khan Academy zaczyna się zatem od niepozornego hobby i pasji nauczania, które doprowodzają do rozwoju non-profit organizacji, gdzie zarejstrowanych już jest ponad 20 milionów studentów.

Khan Academy określa swoją misję następująco: “Dostarczyć darmową, światowej klasy edukację dla każdego, gdziekolwiek”. Jedną z cechą akademii jest “nauczanie spersonalizowane”, gdzie tempo nauczania zależy od twoich własnych postępów. Khan Academy oferuje przeróżne kursy: od matematyki, języków programowania, po historię sztuki.

Khan Academy określa się jako global classroom, gdzie spotykają sie uczniowie/studenci z całego świata. Platforma dostarcza materiały przetłumaczone na ponad 36 języków. Najważniejszym hasłem akademii jest “For free. For everyone. Forever”. Celem platformy jest wzmocnienie znaczenia darmowego i równego dostępu do wiedzy oraz budowania społeczności (community), której wartość jest o wiele cenniejsza niż zysk.

By otrzymywać kolejne podcasty, subskrybuj serię na iTunes.

Więcej o kursach online i przyszłości uniwersytecie pisałam w tekście “Uniwersytet, jakiego nie znamy (1)